phpBB to  jedno z najpopularniejszych darmowych skryptów do stawiania forum internetowego. W każdym skrypcie mamy możliwość dowolnej konfiguracji i modyfikacji zarówno funkcji jak i szablonów. Niedawno jednak przy stawianiu takiego forum utknąłem ponieważ w sieci trudno znaleźć informacje o położeniu pliku stopki w którym domyślnie dopisany jest link do twórców skryptu. Opiszę więc teraz jak zmodyfikować stopkę.

Żeby usunąć niepotrzebne linki ze stopki musimy wejść do folderu z naszym szablonem którego obecnie używamy. Następna rzecz jaką musimy znaleźć to plik overall_footer.html jest to plik z kodem stopki. Istnieje możliwość, że plik ten nie będzie znajdował się w katalogu templatki, wtedy phpBB będzie pobierało stopkę z domyślnego szablonu jaki jest ustawiony na początku po instalacji czyli z prosilver. W kodzie znajdziemy link o którym mowa.

Po co usuwać link ze stopki? Choćby po to, że każdy link zewnętrzny wpływa negatywnie na moc serwisu ponieważ jest ona oddawana razem z linkami do innych stron. Chyba, że zrobimy linki nofollow, wtedy wartość serwisu jest zatrzymywana. Poza tym, fora później ładniej wyglądają w portfolio więc to dodatkowy atut.